|     |   Stel in als startpagina  |   Inloggen  
AEX  317,06  +0,18% AMX  503,88  +0,25% DOW  10.058,60  +1,52%

Het wordt er niet beter op

CEES SMIT - 24 JUNI 2009  |  2752 keer gelezen

Het wordt er niet beter opIk heb tijdens cursussen en presentaties vaak discussies met particulieren over het feit dat als je niet verkoopt je toch ook gewoon verlies hebt. Veel beleggers zijn echter van mening dat het niet verkopen, dus aanhouden, van een aandeel geen verlies geeft.

Ik vind natuurlijk van wel en vergelijk dit dan altijd met een auto. Je kunt wel denken dat de auto die je drie jaar geleden hebt gekocht nog evenveel waard is als toen, maar dat is natuurlijk niet het geval. Zelfs de meest exclusieve auto’s veranderen in waarde. 

 

Om het dan nog maar een keer in aandelen te verduidelijken; Als je in 1999 KPN kocht op 74,30 euro en je hebt niet vérkocht, dan heb je toch verlies als het aandeel nu rond de negen euro staat? Of als je een iets recenter voorbeeld wilt: Fortis op 29,05 euro …

 

Nu hoop ik dat u het ondertussen eens met me bent dat het vreemd is om te zeggen dat het allemaal snel goed komt en een afboeking niet noodzakelijk is. Toch is er een voorstel van de koepel van IASB- banken waar zij weer boekhoudkundige regels willen invoeren. Daarbij hoeven de banken hun papieren verlies niet meer te nemen. Het zou enorme afschrijvingen zoals vorig jaar kunnen voorkomen en dus niet zorgen voor faillissementen in de bankwereld. Problemen zoals bij ING en Fortis behoren dan tot het verleden. 

Maar deze afschrijvingen hadden allemaal wel degelijk een reden. Als een CDO op de markt nog maar een paar dollar waard is, dan kan je toch moeilijk zeggen als je hem op 100 gekocht hebt dat je geen verlies hebt? Of gaan we bij de banken ineens de particulier uithangen en onze kop in het zand steken?
 
Het niet afschrijven is in mijn optiek veel erger dan het verlies pakken. Bij enorme afschrijvingen heb je nog kans op een meevaller, maar bij het niet pakken van je verlies moet je vroeg of laat alsnog een verlies nemen. 

Dat maakt de ballans van een bank nog onduidelijker dan het al was. Er zijn nu al analisten die weinig of niets met een bankbalans kunnen in hun analyses. Ik zou bij deze voorgestelde verdere verslechtering van de transparantie nooit meer een bankaandeel adviseren aan mensen. Als meerdere analisten dat doen moet het signaal dat we juist meer transparantie van de banken verwachten toch over komen? 

Om weer even concreet te eindigen. De speculatieve positie die ik eerder in call Mittal adviseerde moeten we direct verkopen als u dat nog niet gedaan heeft. We hadden deze positie als gokje omhoog maar aangezien de markt nu weer definitief omlaag tendeert moet ik zelfs adviseren om meer bescherming in de portefeuille te kopen. 

 

Dus koop een short Turbo of sprinter op de S&P 500 of koop gewoon een put AEX juli 240 op juli 230. De trend is je vriend, zeggen de technische analisten niet voor niks. Dus bescherm je tegen een verslechtering van het klimaat op de beurs.


Cees Smit is een ervaren vermogensbeheerder die al meer dan 23 jaar in het effectenvak werkzaam is. Hij is algemeen directeur van de Today’s Beheer bv en Today's Brokers. Hij schrijft zijn columns op persoonlijke titel. Today’s Beheer is een actieve vermogensbeheerder en is als vergunninghouder geregistreerd bij de AFM en staat als deelnemende instelling ingeschreven bij het DSI. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.



 Terug naar columnoverzicht


Reacties op 'Het wordt er niet beter op'

Door cv1 - woensdag 24 juni 14:46 uur.
Ik ben het daar toch hartsgrondig mee oneens. Als je een aandeel koopt aan pakweg 20 en het daalt naar 10 dan heb je pas verlies wanneer je verkoopt aan 10. Omgekeerd, kopen aan twintig, stijging naar 30, geeft geen winst van 10 p/a zolang je niet verkoopt natuurlijk. Zolang er niet verkocht wordt is uw winst of verlies virtueel. De vergelijking met de markt van wagens gaat ook niet op. Behoudens enkele zeer exclusieve wagens is de prijs van wagens steeds dalend in de tijd. Aandelen uiteraard niet.

En een ervaren vermogensbeheerder zou toch moeten weten dat je "balans" met slechts 1 L schrijft...

Door Eugene - donderdag 25 juni 07:59 uur.
Gewoon een slecht verhaal. Het vergelijken van aandelen met auto's is het vergelijken van appels met peren.
De titel van het artikel is goed. Als je calls Arcelor Mittal met verlies verkoopt om vervolgens straks puts AEX ook met verlies te moeten verkopen schiet het inderdaad niet op.
Goede vermogensbeheerders bevelen geen gokje aan...Het is immers bekend dat long posities in opties in principe in waarde dalen vanwege de afnemende tijdswaarde.

Door symoen - donderdag 25 juni 10:12 uur.
Er is wel degelijk verschil tussen werkelijk, gedeeltelijk en twijfelachtig verlies. Kun je dat op dezelfde hoop gooien?

Door econo - donderdag 25 juni 10:34 uur.
je hebt pas verlies als je verkoopt.

Cees is duidelijk een shorter die ze gewoon een goede trap onder zijn kont moeten geven.

Door rombaft - donderdag 25 juni 11:05 uur.
nogal een gedurfd advies " koop een short Turbo of sprinter op de S&P 500 of koop gewoon een put AEX juli 240 op juli 230. "

Ik geloof ook wel in een komende (kleine) verlechtering, maar in deze tijden is het heel moeilijk te voorspellen "wanneer" zeggen dat het tegen jullie zal zijn is heel erg moeilijk. Bovendien kun je als het niet het geval is met je short positie alles kwijt zijn. Ik zou toch wat genuanceerder advies verkopen!!

ivm winst/verlies , ik heb ergens een gouden regel ingebouwd voor mezelf, eens ik 10% verlies zie op men aandeel moet het buiten, zo beperk je verliezen. Bij winsten is het nog afhankelijk, maar als ik ergens een mooie winst zie kan ik het niet laten die ook te incasseren, winst heb je pas als het geld in je handen ligt. Ja, soms verkoop ik te vroeg, maar altijd zitten wachten en wachten en hopen .... .

Het huidige beursklimaat is heel erg volatiel, je kan volgens mij nu niet echt pasief beleggen, maar je moiet het hele zootje goed in de gaten houden. Een goed advies is natuurlijk spreiding in de portefeuille maar overdrijf daar ook niet mee, zodanig dat je al je aandelen IEDERE dag kan controleren op waarde en eventueel bedrijfsnieuws. Als particulier hoef je echt niet meer dan 10 verschillende aandelen. Bescherm jezelf door ze actief te beheren.

Door R... - zaterdag 27 juni 15:23 uur.
Afgezien van het advies ben ik het met de auteur volledig eens. Het dalen van de waarde van je aandelen is verlies. Je vermogen neemt namelijk af. Zelfs wettelijk. Als je dit zelf niet wilt erkennen, dan steek je je kop in het zand. Als banken ongeacht de huidige koers de aankoopprijs op de balans mogen zetten, dan houden zij zichzelf ook voor de gek. En dat is niet eens het ergste. De investeerders en klanten worden dus ook voor de gek gehouden.



Door silver22 - maandag 29 juni 15:04 uur.
.

Door silver22 - maandag 29 juni 15:06 uur.
HAHAHAHA Lachen met Kees "de Jongen" en ook wel Kees "de Leugenaar" c.q. Pinokkio genoemd. Leuk ook om te zien dat Kees velen weer het bos instuurt.

De feiten zijn dat Kees een bedrijfje heeft genaamd Today's Beheer. Samen met meer van dit soort bedrijfjes wordt volume gecreeerd en gaat men op de meest onverwachte momenten short. Daar verdient men namelijk ook fors aan. En alleen maar up kan niet in deze crisistijd. De handelaar mag wel overnight short maar de edele particuliere belegger slechts intraday.

Zodra ze weer kartelmatig short gaan zegt basher Kees zie je wel ik had het toch voorspeld.

Kees wil dus putopties verkopen maar weet dat deze toch kansloos zullen aflopen op AEX 230. Dat is dan makkelijk verdiende premie van argeloze particulieren. Vooral in Nederland waar de mindset van de meesten toch negatief is.

Mocht hier nu negatief op gereageerd worden hoedt u dan want de verkopers van Kees zitten ook regelmatig op forums om Kees te beschermen. Er wordt dus iets gecreeerd wat nep is. U wordt dus behoorlijk in de maling genomen door aalgladde Kees.







Door silver22 - maandag 29 juni 16:48 uur.
Goeie dag om short te zitten Kees. HAHAHAHA. Alcoa verdien je tenminste nog wat op.

Morgen weer kartelmatig dumpen? Geef mij even een seintje dan doe ik graag intraday mee. HAHAHAHA.

Door silver22 - dinsdag 30 juni 20:09 uur.
Vandaag lekker verdiend aan Heijmans.

Door silver22 - woensdag 1 juli 02:24 uur.
Woensdag gaan de boys weer massaal short. Lekker goedkoop instappen dus.

Door silver22 - woensdag 1 juli 17:19 uur.
Donderdag weer lekker massaal short. Vooral Aegon en ING.

Door silver22 - donderdag 2 juli 05:36 uur.
Volgende week maandag, dinsdag en woensdag gaan "de boys" weer massaal short. Donderdag en vrijdag weer kopie koop.

Door silver22 - dinsdag 7 juli 02:29 uur.
Morgen weer lekker short.

Om een reactie te kunnen plaatsen dient u ingelogd te zijn.
Voer hier onder uw gegevens in.

Gebruikersnaam:  
Wachtwoord:

Ben u nog geen lid? Klik dan hier.


Columns van Cees Smit

18-01 Wie denkt...

03-12 Zak-Japanner

13-11 Bedankt Stieren!

Alle columns van Cees Smit >

Meest recente columns

09-02 Het jaar van de stockpicker

09-02 Storm in een glas Ouzo?

09-02 Standvastig

Nieuwsgereedschap

 Print deze column
 Stuur deze column door
 Column via Nieuwsbrief
 Zoek naar meer columns


MEER OP BELEGGER.NL


Over Belegger.nl | Adverteren | Vacatures | Sitemap | Contact | Disclaimer

© Sanoma Uitgevers B.V.
Belegger.nl is onderdeel van de
Sanoma Uitgevers groep
AEX317,060,18%      DOW10.058,601,52%  
AMX503,880,25%      NASDAQ2.150,871,17%  
ASCX454,63-0,05%      NIKKEI9.932,90-0,19%  
FTSE-1005.111,840,38%      NEXT-100636,750,30%  
CAC3.612,760,15%      GOUD1.068,00-0,19%  
BEL202.413,180,46%      EUR/DOL0,73-0,62%  
ING GROEP3,06%       UNIBAIL-RODAMCO-6,04%  
AEGON2,85%       AIR FRANCE -KLM-1,75%  
ARCELORMITTAL2,11%       DSM KON-1,23%  
FUGRO1,60%       CORIO-1,02%  
SBM OFFSHORE1,52%       UNILEVER CERT-0,75%  
NIEUWSBRIEF
MAGAZINE
BELEGGER.TV

Ontvang de gratis Nieuwsbrief

Altijd op de hoogte van het laatste nieuws met de gratis nieuwsbrief van Belegger.nl
Lees verder

FORUM

Laatste reacties

03:56  ING1357 reacties
02:59  InDeCentjes121 reacties
02:53  De AEX vandaag33968 reacties
02:32  Landen op de rand van Bankroet (..666 reacties

Meest populair

02:53  De AEX vandaag33968 reacties
02:22  AGFA 17357 reacties
00:11  KBC45188 reacties
23:00  Tigenix19733 reacties
Direct naar het Forum

SPAARRENTE

REAAL PlusSparen 2,60 %
SNS Bank Plussparen 2,60 %
Allianz Pro Rekening 2,60 %
SNS Regio Bank Spaar-op-maat Vrij 2,60 %
WestlandUtrecht Renterekening 2,60 %
Alle spaarrekeningen

FINANCIELE LINKS