Add to Google  |     |     |   Stel in als startpagina  |   Inloggen  
AEX  326,57  +0,32% AMX  522,12  +0,37% DOW  10.320,10  +0,49%

Nog voor eeuwen fossiele brandstof

DINSDAG 26 JANUARI 2010, 11:31 uur | 7488 keer gelezen

Door Marijn Wellink
 
AMSTERDAM (Belegger.nl) – ‘De mensheid heeft nog voor honderden, zo niet duizenden jaren genoeg fossiele brandstoffen’. Die krachtige uitspraak doet Reinier Zwitserloot, energiedeskundige en commissaris bij Vopak, tijdens een bijeenkomst voor klanten van Petercam Vermogensbeheer maandagavond in Rotterdam.
 
Volgens de bestuurder zijn er gigantische mogelijkheden met betrekking tot het winnen en produceren van fossiele brandstoffen, zoals olie, gas en kolen, zolang de mensheid zich maar technisch blijft ontwikkelen. ‘We hebben op dit moment geen energieprobleem, maar een technologieprobleem’, zo geeft hij aan.
 
Al jarenlang zijn er voorspellingen dat de mensheid deze eeuw te maken krijgt met een enorm tekort aan fossiele brandstoffen. Zwitserloot benadrukt dat deze berekeningen steeds weer worden bijgesteld. ‘Omdat de techniek zich dus blijft ontwikkelen. We zijn bij het voorspellen altijd té pessimistisch.’
 
Hij trekt in zijn presentatie een verband met het stenen tijdperk. ‘Dat is ook niet opgehouden omdat er een gebrek aan stenen was. Nee! Dat was omdat de techniek zich ontwikkelde.’
 
Dat gebeurt, zo constateert Zwitserloot, ook met fossiele brandstoffen. ‘We blijven methoden om die te vinden en te verwerken doorontwikkelen. Nu hebben we nog genoeg tot minimaal het jaar 2060. Maar we extrapoleren nu naar de toekomst met de techniek van nu. We weten helemaal niet wat we in 2060 hebben.’
 
Energy in 2030
 
Zwitserloot was door Petercam speciaal uitgenodigd om te spreken op het seminar Energy in 2030. Hij ging daar in op zeer actuele thema’s uit de energiesector, zoals duurzaamheid, milieu en toekomstverwachtingen.
 
De Vopak-commissaris is een grote naam in de wereld van olie, gas en kolen. Hij kan bogen op een enorme reputatie met betrekking tot de internationale energiemarkten. Zakelijk heeft hij een lange staat van dienst bij multinationals als Exxon, Esso, Shell en Akzo. Ook ontving hij de hoogste Russische onderscheiding van president Medvedev, de ‘Order of Friendship’.
 
Tijdens zijn toespraak wijst de energiedeskundige er op dat de techniek rondom fossiele brandstoffen zeker niet stilstaat. ’Kijk naar de oliewinning in moeilijke gebieden. Maar ook hydraten, die als het op aardgas aankomt op de oceaanbodem voor enorme voorraden zorgen. Ooit komt er een moment dat we die kunnen winnen. Dan hebben we nog genoeg gas voor duizend jaar.’
 
Ook het opvangen van gas dat vrijkomt bij het winnen van olie komt in de toekomstverwachting van Zwitserloot voor. ‘Het affakkelen gebeurt nu nog veel te veel. Als we bijvoorbeeld al dat gas uit Rusland door kunnen sturen naar Duitsland, kunnen we daar de kolencentrales ombouwen.’
 
De wereldwijde energiesector is, zo blijkt uit het verhaal van Zwitserloot, dus zeker wel een pareltje voor de investeerder. ‘Energie is een groei-industrie, van drie procent per jaar tot 2030. Er liggen geweldige mogelijkheden, het Internationaal Energieagentschap (IEA) rekent op investeringen van drie tot vier miljard dollar per dag, tot 2030’.
 
Over de toekomst van de olieprijs is Zwitserloot stellig. Algemeen gaat men uit van een reële olieprijs, dus zonder de inflatie erbij meegerekend, van 115 dollar per vat in 2030, terwijl alternatieve scenario’s van 90 dollar per vat uitgaan. ‘Ik denk dat dit weleens te hoog kan zijn, en reken op 60 tot 80 dollar per van in 2030.’
 
Eco-romantiek
 
Zwitserloot gruwelt van de huidige ‘eco-romantiek’, op dit moment een paradepaardje van milieuorganisaties en de politiek. ‘In een paar jaar zijn we allemaal duurzaam, dat is de trend. Maar dat is helemaal niet zo. Er zit veel populisme in het energieverhaal. En dat is gevaarlijk’.
 
Zo wijst hij op de weerstand tegen de ondergrondse opslag van CO2 in Barendrecht. ‘Dat wordt veel te veel in de politiek getrokken, terwijl het juist een geweldige technologische ontwikkeling is’.
 
Wel benadrukt hij dat de wereld een klimaatprobleem te wachten staat, als we op de huidige manier met CO2 om blijven gaan. ‘We veroorzaken zelf de langetermijneffecten, dus de met energieproductie samenhangende CO2-productie. Een temperatuurstijging van een paar procent is echt een ramp. Ik zie fossiele brandstoffen dan ook als overbruggingsenergie, tot het moment dat duurzame energie beter is ontwikkeld.’
 
Top
 
Een belangrijk moment voor het milieu van de afgelopen tijd, de klimaattop in Kopenhagen, is volgens de bestuurder ‘compleet’ mislukt. ‘De tweehonderd landen die daar meededen wisten niet hoe ze de olifant moesten verorberen. Het was gewoon niet goed genoeg voorbereid’. Opvallend was de onmacht van een zeer verdeeld Amerika en China dat niet aan het handje van de Verenigde Staten wil worden vastgehouden.
 

Genoeg uitdagingen voor de toekomst dus. ‘Eigenlijk zijn er drie speerpunten. We moeten beter opleiden, beter onderzoek uitvoeren en beter voorlichten’. We moeten energie duurzaam en intelligent gebruiken. En fossiele energie niet duurder maken, maar duurzame energie goedkoper.

 


Meer nieuws door de redactie

  2 sep 18:11   Wat is TomTom waard?  
  1 sep 12:08   'Stresstest faalt'  
 30 aug 12:35   Nomineer uw favoriet voor de Gouden St..  
 30 aug 18:15   Levensverwachting hoger  
 30 aug 16:05   AFM waarschuwt opnieuw voor boiler roo..  

Ontvang gratis het laatste
beursnieuws per email.

Terug naar overzicht Volgende bericht

REACTIES

Door Jan op dinsdag 26 januari / 15:23 uur
We hebben geen technologie probleem. Er valt niet meer kilojoule uit een liter olie te halen dan er in zit, ongeacht hoeveel jaar we nog door blijven ontwikkelen in de verwerking van die olie. Ook de methoden om fossiele brandstoffen te vinden kun je doorontwikkelen. Maar hoe doorontwikkeld je methoden ook zijn, wat er niet is zul je niet vinden. Kortgezegd: Zwitserloot zwamt. En dat weet ie zelf ook heus wel...
Door mike op dinsdag 26 januari / 16:00 uur
energie is een machtig wapen in de wereld ieder land profiteerd daarvan op gebied van belastingen spreek me niet van co2 ik heb al meerdere keren een aanvraag gedaan voor een windmolentje maar niemand krijgt een vergunning in belgie ik zou genoeg electriciteit kunnen opwekken om mijn huis te verwarmen en mijn wagen met baterijgen maar ja niemand zou dan nog geld verdienen aan mij zonnepanelen zoveel je maar wil wil maar dat is niet rendabel
Door chris op dinsdag 26 januari / 16:01 uur
Jan, je begrijpt er niets van. Hij bedoelt de techniek om olie etc. te winnen, naarmate deze beter en goedkoper wordt is ook meer olie etc. winnen. Daarnaast is er ook de techniek hoe zuinig je met energie kunt omgaan. Hedendaagse automotoren zijn bv zuiniger met energie dan vroeger en die ontwikkeling gaat steeds verder.
Door JanWouter op dinsdag 26 januari / 16:09 uur
Jan, als je kijkt naar de ontwikkeling van de hybride auto's die 1 op 30 rijden. Dat beteknt dat we nu 3 keer meer rendement kunnen halen uit 1 liter brandstof dan een aantal jaar geleden. En theoretisch zo dit nog hoger moeten kunnen. Nu nog theorie, straks gewoon bestaande techniek.
Door mike op dinsdag 26 januari / 16:40 uur
ik denk dat jij het niet begrijpt chris we hebben al die technologie niet nodig die alles vervuilen en die alleen maar toekomst muziek is in de jaren 60 waren er al auto s die niet vervuilden maar die werden weggepest kijk maar eens in amerika iemand die iets uitvond om een wagen minder te laten verbruiken en een patent aanvroeg het bestond al ja door oliemaatschapijen moet ik nog meer uitleg geven?
Door dr. ir. op dinsdag 26 januari / 16:44 uur
Toch doet deze heer Zwitersloot een zéer krachtige uitspraak. Ik roep hem ter verantwoording als de wereld in 2025 met een gigantisch energietekort zit, en de prijzen onwijs stijgen omdat we niet hebben ingezien hoe nodig het is een alternatief te vinden voor fossiele brandstoffen. En als meneer wel de werkelijkheid verkondigt; dan stelt hij indirect dat we we nu dus een enorme oliezeepbel aan het opbouwen zijn. De steeds hogere prijs van olie is het gevolg van speculaties dat deze olie snel schaars dreigt te worden. Volgens Zwitsersloot is dit niet zo, en zullen investeringmaatschappijen het hier dus nog moeilijk mee gaan krijgen...
Door PeakOil op vrijdag 29 januari / 17:03 uur
Wat een dom verhaal. Natuurlijk hebben we straks een probleem met de fossiele brandstoffen. Sinds de jaren '70 krimpt de oliewinning al in de USA. Veertig jaar technische ontwikkeling hebben niet geleid tot meer olie. En sinds enkele jaren daalt al de oliewinning uit Mexico en de Noordzee. Dus we worden steeds afhankelijker van 'schurkenstaten' zoals Rusland, Venezuela en het Midden-Oosten. Die landen geven geen onafhankelijk inzicht in hun voorraden. Het zou best kunnen zijn dat ze meer beloven dan ze uiteindelijk kunnen waarmaken. Zou er geen energieprobleem zijn, ook niet technisch, dan hebben we altijd nog een klimaatprobleem. Het zal de komende decennia wel duidelijk worden dat we hier aan moeten werken. Er zal wel degelijk een tekort ontstaan aan fossiele brandstoffen, en een nieuwe oliecrisis zal het gevolg zijn.
Door Jeroen op zaterdag 30 januari / 17:10 uur
Wat een idioot die Zwitserloot. De eroei wordt steeds lager, alle nieuwe technieken ten spijt. En de productie stijgt ook al jaren niet. We zitten op een productieplateau en dat weet Zwitserloot best. Hij wil gewoon nog extra centjes binnen harken door optimistische flauwekul. Er zijn altijd wel wat sukkels die er in trappen...
REACTIE PLAATSEN
Naam
Email-adres
Bericht
  Type onderstaande code over in het tekstveld ernaast.




MEER OP BELEGGER.NL


Over Belegger.nl | Adverteren | Vacatures | Sitemap | Contact
Copyright | Privacy en cookiebeleid | Disclaimer

© 2010 Sanoma Men's Magazines B.V.
Belegger.nl is onderdeel van de
Sanoma Uitgevers groep
AEX326,570,32%      DOW10.320,100,49%  
AMX522,120,37%      NASDAQ2.200,011,06%  
ASCX457,26-0,25%      NIKKEI9.062,840,00%  
FTSE-1005.371,040,09%      NEXT-100655,770,24%  
CAC3.631,430,21%      GOUD1.247,757,94%  
BEL202.537,760,24%      EUR/DOL1,280,12%  
TOMTOM3,21%       BOSKALIS-2,43%  
SBM OFFSHORE2,46%       HEINEKEN-2,11%  
DSM2,13%       UNILEVER-0,81%  
RANDSTAD2,10%       AHOLD-0,46%  
AKZONOBEL2,01%       WOLTERS KLUWER-0,16%  
CitiFirst MarktPlein
2 sep AEX weer neutraal na stijging
2 sep ING koopwaardig na doorbraak

FORUM

Laatste reacties

22:29  Asian Bamboo36 reacties
22:28  Telenet1610 reacties
22:27  Umicore1011 reacties
22:27  De AEX vandaag55565 reacties

Meest populair

22:27  De AEX vandaag55565 reacties
21:46  KBC53035 reacties
21:42  Tigenix26203 reacties
19:58  AGFA 23920 reacties
Direct naar het Forum

SPAARRENTE

LeasePlanBank Internetsparen 2,75 %
Bank of Scotland Internet Spaarrekening 2,40 %
REAAL PlusSparen 2,40 %
SNS Bank Plussparen 2,40 %
SNS Regio Bank Spaar-op-maat Vrij 2,40 %
Alle spaarrekeningen