Volgens het macro-basisscenario voor 2026 van JP Morgan Asset Management blijft de wereldeconomie in omvang toenemen, maar wordt de groei komend jaar breder gedragen. Dat betoogt Global Market Strategist Lilia Peytavin.
Europa zal, onder leiding van de bankensector en GRANOLA-aandelen (GSK, Roche, ASML, Nestlé, Novartis, Novo Nordisk, L'Oreal, LVMH, AstraZeneca, SAP en Sanofi), nog meer bijdragen aan de wereldwijde economische groei.
"Een mogelijk verder verzwakkende dollar maakt niet-Amerikaanse beleggingen aantrekkelijker, terwijl private markten eindelijk lucht krijgen door lagere rentes. Groei is er nog steeds, maar het is te risicovol om ervan uit te gaan dat tech en AI alles zullen blijven dragen. Diversificatie wordt belangrijker", aldus Peytavin.
Dreigt inflatie in de VS opnieuw de boel te verstoren?
Wat Peytavin scherp neerzet: Amerikaanse inflatie kan twee heel verschillende gedaanten aannemen.
Het eerste scenario: belastingkortingen, hogere invoertarieven en politieke stimulans richting de Amerikaanse midterms zouden begin 2026 zomaar een nieuwe vraaggolf kunnen ontketenen. Bedrijven berekenen kosten door, consumenten blijven kopen en de Fed moet de feeststemming temperen met hogere rentes.
Het tweede scenario: inflatie blijft elk jaar nét te hoog, overheden blijven te veel uitgeven, tekorten lopen op en de markt begint zich af te vragen hoe onafhankelijk de Fed nog is. In zulke periodes houden vastgoed en obligaties beter stand, simpelweg omdat hun inkomsten automatisch meestijgen met het prijspeil.
Wat als AI een hype blijkt te zijn geweest?
Misschien wel de meest concrete observatie van JP Morgan AM: eindgebruikers genereren nog lang niet genoeg inkomsten om de hele keten rendabel te houden. De hyperscalers (Microsoft, Amazon, Alphabet en Meta) betalen voorlopig de rekening voor datacenters, energie, chips en training, in de hoop dat de vraag later komt. Dat kan, maar niet eindeloos. Hun AI-investeringen worden nu in belangrijke mate gedekt door winsten uit cloud, advertenties en software, niet door AI zelf.

© JP Morgan Asset Management
JP Morgan wijst er bovendien op dat de AI-deals steeds circulairder worden. Nvidia stopt miljarden in OpenAI, OpenAI koopt daarmee Nvidia-chips, hyperscalers bouwen capaciteit bij en zo creëert de sector z’n eigen vraag. Zolang eindgebruikers massaal AI omarmen, werkt dit. Maar als die vraag vertraagt of tegenvalt, dan klapt het model.
"Daarmee zouden we in een post-bubbelmoment belanden dat doet denken aan de telecom- en dotcomjaren: enorme investeringen, veel infrastructuur, maar een eindgebruiker die niet snel genoeg volgt", aldus Peytavin. "Lange staatsobligaties zouden in zo’n tech-gedreven terugslag juist excelleren, omdat de groei afneemt en rentes dalen."
Een mogelijke door AI gedreven productiviteitsexplosie
Natuurlijk ziet JP Morgan ook de droomvariant: dat AI eindelijk méér oplevert dan het kost. Dat bedrijven efficiënter worden, output stijgt zonder extra arbeid, inflatie wegzakt en centrale banken daardoor veel dieper kunnen snijden in de rente dan markten nu inprijzen. Dan ontstaat een uniek klimaat waarin zowel aandelen als obligaties profiteren. Maar Peytavin benadrukt: dit is (helaas) niet het basisscenario.
Last but not least: JP Morgan hamert op obligaties als bescherming tegen recessies én als stabiele inkomstenbron. "Als de Amerikaanse economie afkoelt, is het mogelijk dat geopolitieke spanningen een verlies aan vertrouwen veroorzaken en tot een recessie leiden. In dit scenario zouden we verwachten dat obligaties weer diversificatie bieden tegen aandelenverliezen. Obligaties hebben hun waarde namelijk al bewezen bij recessieangst."
Youri van Heumen is
(eind)redacteur. De informatie in dit artikel is niet bedoeld
als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde
beleggingen.