(ABM FN-Dow Jones) De Amsterdamse beurs is maandag hoger gesloten, ondanks tegenvallende Europese macrocijfers, politieke onrust in Frankrijk en een nieuwe stap richting een mondiale handelsoorlog.
De AEX index steeg 0,7 procent tot 887,65 punten, terwijl de AMX een winst van 0,1 procent liet optekenen.
Het optimisme onder beursexperts voor december is verder toegenomen, zo bleek maandag uit de maandenquête van analist Corné van Zeijl van Cardano. Het percentage optimisten steeg van 44 naar 48 procent. Het percentage pessimisten daalde juist van 33 naar 17 procent.
"Nu zien we het optimisme in december wel vaker flink omhoog gaan. Blijkbaar zijn de experts goed bewust van het december-effect", aldus Van Zeijl.
De AEX lijkt volgens beleggingsspecialist Justin Blekemolen van Lynx in een consolidatiefase te zitten. "De koers beweegt zich tussen de steun rond 853 punten en de weerstand rond 884 punten. Een doorbraak boven de 50-daagse gemiddelde zou een bullish signaal zijn en verdere stijgingen richting de 924 punten mogelijk maken. Mocht de koers echter niet in staat blijken om deze weerstand te doorbreken en terugvallen onder de 853 punten, dan kan dit verdere druk op de index zetten, met als gevolg een mogelijke daling richting de lagere steunniveaus", zei hij.
Intussen dreigt Donald Trump met importheffingen van 100 procent als de BRICS-landen niet beloven geen nieuwe munt te starten of één van hun eigen munten als reservemunt te promoten.
"Trumps economisch beleid blijft onlogisch", reageerde marktanalist Stefan Koopman van Rabobank. "De status van de dollar als reservemunt is juist een van de redenen voor het grote tekort van de Verenigde Staten", voegde hij toe.
Daarnaast druk de politieke onrust in Frankrijk op het sentiment.
Het is zo goed als zeker dat de Franse regering later deze week zal vallen, nadat extreem-rechtse en linkse partijen hebben gezegd dat ze een motie van wantrouwen zullen indienen tegen premier Michel Barnier. Dit meldde persbureau Reuters maandagmiddag.
De stap komt nadat Barnier zei dat hij zou proberen om een wetsvoorstel over sociale zekerheid door het parlement te loodsen zonder stemming, omdat een concessie op het laatste moment niet genoeg was om steun voor het wetsvoorstel te winnen van de extreemrechtse Rassemblement national.
RN-fractievoorzitter Marine Le Pen gaf in een reactie aan dat haar partij een eigen motie van wantrouwen zou indienen, maar ook voor elk soortgelijk wetsvoorstel van andere partijen zou stemmen.
Ook bleek de industrie in de eurozone in november nog harder gekrompen. De inkoopmanagersindex voor de industrie daalde van 46,0 in oktober naar 45,2 in november, de laagste stand in 2 maanden.
De Amerikaanse inkoopmanagersindices voor de industrie lieten een positiever beeld zien. Zowel S&P Global als ISM meldde een vertraging van de krimp in de Amerikaanse industrie in november. De ISM-index steeg van 46,5 naar 48,4, terwijl de index van S&P Global steeg van 48,5 naar 49,7.
Olie noteerde rond het slot van de handel in Amsterdam vrijwel vlak op 68,00 dollar per vat.
De euro/dollar noteerde op 1,0483. Bij aanvang van de handelsdag bewoog het muntpaar nog op 1,0571 en bij het sluiten van de Amerikaanse beurzen op vrijdag stond er een stand van 1,0572 op de borden.
Stijgers en dalers
In de Amsterdamse hoofdgraadmeter sloten 17 van de 25 aandelen in het groen, aangevoerd door AkzoNobel met een winst van 4,0 procent, gevolgd door Adyen en Prosus met winsten van respectievelijk 2,5 procent en 2,0 procent.
JPMorgan zette het aandeel AkzoNobel op de kooplijst en denkt dat het aandeel na de kwartaalcijfers van eind januari bovenmaats zal presteren.
De cijfers van Prosus werden zonder veel enthousiasme onthaald. Degroof Petercam verhoogde het koersdoel naar 44 euro.
Exor daalde met 0,9 procent. De topman van Stellantis is per direct opgestapt. Exor heeft een groot belang in de autofabrikant. Verder waren het vooral financials die het moeilijk hadden, vermoedelijk door de ontwikkelingen in Frankrijk. ING verloor 0,6 procent, NN 0,8 procent en Aegon 1,0 procent.
ArcelorMittal werd 1,4 procent duurder en profiteerde mogelijk van positieve industriecijfers uit China.
In de AMX ging Just Eat aan de leiding met een winst van 4,0 procent, gevolgd door Signify met 2,9 procent. Galapagos won 0,5 procent. Air France-KLM en Vopak verloren 1,4 en 2,6 procent.
TKH sloot vlak op 30,78 euro. KBC Securities verlaagde het koersdoel naar 42,00 euro.
Bij de smallcaps ging Theon 5,0 procent hoger en won Ebusco 2,6 procent. B&S en Kendrion werden daarentegen 3,2 en 3,9 procent goedkoper.
Het lokaal genoteerde Morefield leverde 1,9 procent in. Dit weekend liet het bedrijf weten op een lagere winst in 2024 te rekenen dan in 2023 werd gerealiseerd.
Tussenstanden Wall Street
Rond het slot van de Amsterdamse beurzen noteerde de toonaangevende S&P 500 index 0,2 procent hoger op 6.043,64 punten. De Dow Jones index daalde 0,2 procent en technologiebeurs Nasdaq noteerde 0,8 procent in het groen.
Door: ABM Financial News.
info@abmfn.nl
Redactie: +31(0)20 26 28 999
Bron: ABM Financial News
ABM Financial News is dé leverancier van beursnieuws in de Benelux. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.
Community trend
Zal het aandeel stijgen of dalen naar aanleiding van dit nieuwsbericht?
Community trend
Om deze actie uit te voeren moet u ingelogd zijn. Inloggen of Aanmelden