(ABM FN-Dow Jones) De verkoopgolf op de aandelenmarkten zou normaal gesproken de perfecte basis vormen voor een herstel van de yen, die ‘oversold’ is, maar de Japanse munt noteerde dinsdag nauwelijks hoger dan de dollar en euro. Dat staat haaks op zijn reputatie als veilige haven.
Volgens valuta-analist Francesco Pesole van ING heeft dat onder meer te maken met de plotselinge escalatie van de spanningen tussen Japan en China en de vergeldingsmaatregelen die Beijing heeft genomen om de winstgevende toeristische sector in Japan te schaden.
"Er zijn al diplomatieke besprekingen op hoog niveau gepland en het risico op verdere escalatie lijkt niet al te groot. Dit is echter voldoende om meer twijfels te zaaien over het vermogen van de Bank of Japan om de rente in december te verhogen", aldus Pesole.
Het is nu de vraag wanneer het Japanse ministerie van Financiën zal ingrijpen op de valutamarkt om de yen te ondersteunen, volgens de expert van ING.
"Wij blijven van mening dat het ministerie van Financiën er de voorkeur aan geeft om in te grijpen op de valutamarkt na een negatieve gebeurtenis voor de dollar, zoals zwakke werkgelegenheids- of inflatiecijfers", aldus Pesole.
Economen van Barclays sluiten intussen niet uit dat de yen onder druk zal blijven staan. De regering van de nieuwe premier Takaichi wil de economie flink blijven stimuleren, aldus de Britse bank. Een lang gekoesterde doelstelling van Japan om een primair begrotingsoverschot te realiseren, is inmiddels geschrapt.
"Het fiscale risico kan nog groter worden als premier Takaichi vervroegde verkiezingen uitschrijft (en wint) die haar politieke mandaat om een meer expansief economisch beleid te voeren, versterken", aldus Barclays.
Gezien de gevoeligheid van de Japanse munt voor fiscale risico's, zou een dergelijk economisch beleid de koers van de dollar/yen hoog moeten houden.
Barclays adviseert dan ook om long te blijven in de dollar/yen en rekent op een koers van 158,8, in plaats van eerder 155,0. Het muntpaar noteerde dinsdagochtend op 155,25.
Copyright: ABM Financial News / info@abmfn.nl
ABM Financial News is dé leverancier van beursnieuws in de Benelux. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.